Kućni ljubimci mogu biti tako predivno slatki – mnogi od nas često posežu za fotoaparatom kako bismo snimili njihova glupiranja, zabavne izraze i čudnovate navike. No Božić je savršeno vrijeme da pokušate snimiti portret svog omiljenog kućnog ljubimca. Slika vaše mačke, psa ili hrčka koji pozira u blagdanskoj opremi bila bi zabavna slika za doma ispisanu čestitku ili za uokviren, jedinstven dar.
Izazov se krije u potpunoj nezainteresiranosti većine životinja za snimanje njihovih fotografija. Zapravo, neka stvorenja učinit će sve što mogu kako bi vas frustrirala i nadmudrila. Stoga morate u pripremi imati nekoliko trikova s kojima ćete privući njihovu pažnju. Kombinacija vještina s fotoaparatom, trikovi za poziranje i džep napunjen slasticama trebali bi vam osigurati prednost u ovom ogledu volja.
FOTOGRAFIJA KUĆNIH LJUBIMACA
Kako snimiti uspješne blagdanske portrete kućnih ljubimaca ovog Božića
1. Uredite scenu
Božićno drvce privlačna je pozadina za božićne portrete vaših kućnih ljubimaca. Ono osigurava izražajne boje i svijetla područja. Rekviziti poput kapa Djeda Božićnjaka i šalova također mogu izgledati odlično, pod uvjetom da je vaš kućni ljubimac spreman nositi ih. U idealnom slučaju, za snimanje odaberite prostoriju s velikim prozorima. Budući da meko i nježno popunjava sjene, prirodno svjetlo idealno je za portretiranje kućnih ljubimaca, dok primjenom bljeskalice možete preplašiti životinju. Okrenite kućnog ljubimca prema prozoru, s božićnim drvcem i svjetlima iza njega.
2. Odaberite pozu kućnog ljubimca
Pse je uglavnom nešto lakše postaviti u pozu nego mačke, budući da nije potrebno tako mnogo za privlačenje njihove pažnje. Njihovu pažnju uobičajeno možete privući brzim fićukanjem, povikom "gdje je mačka" ili zabavnim zvukovima. Sve životinje imaju vlastite individualne karaktere, no iskreno moramo priznati da mačke uobičajeno nisu baš voljne surađivati. Ključ je strpljenje, jer ćete možda morati pričekati neko vrijeme da se mačka opusti. Pokušajte ih smjestiti u jedan položaj, primjerice u udobnu fotelju ili na stolac (možete čak donijeti i njihov krevetić za kućne ljubimce). Uzmite njihovu omiljenu igračku ili posudu za hranu te njima nježno kucnite iznad objektiva kako biste privukli mačkinu pažnju. Ako ne žele činiti ono što vi želite, budite spremni promijeniti pristup – konačno, ako je ravnodušnost dio njihovog karaktera, zašto je ne biste snimili na ovoj fotografiji?
3. Podesite ekspoziciju
Odaberite postavku ekspozicije koju možete podesiti i zaboraviti, budući da ćete se koncentrirati na poziranje i kadriranje. To ćete najjednostavnije postići postavljanjem fotoaparata u način rada za ručnu ekspoziciju (M).
Brzina okidača mora ostati dovoljno velika za snimanje akcije. Približno 1/200 sekunde idealno je za relativno mirne životinje, no ako se mnogo pomiču, morate biti brži. Također preporučujemo široki otvor blende (ovdje je f/5.6), jer tako odvajate objekt iz pozadine i stvarate lijepo zamućenje.
Podešavanje ISO osjetljivosti na automatsku (Auto) znači da će se prilagoditi uvjetima – u svijetloj prostoriji u koju kroz prozore prodire mnogo svjetla ISO se treba kretati u rasponu od 800 – 1600. U tim rasponima vam fotoaparat koji je dobar pri slabom svjetlu, poput EOS 850D tvrtke Canon, omogućuje snimanje fotografija relativno bez šuma. Ako – poput EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS USM tvrtke Canon koji ovdje upotrebljavamo – vaš objektiv ima stabilizaciju, najbolje je uključiti i nju.
4. Izoštravanje
Izoštravanje može biti jedan od najvećih izazova pri portretiranju kućnih ljubimaca, budući da precizno morate izoštriti oči stvorenja koje može u bilo kojem trenutku ili pomaknuti glavu ili odjuriti.
Zbog toga su zamućene snimke neizbježne, no ako imate fotoaparat koji trenutačno reagira na kretnje objekta, šanse su vam veće. Način rada izoštravanja fotoaparatom Canon podesite na AI Servo. To znači da će fotoaparat pratiti kretnje objekta i prilagoditi izoštravanje njegovoj promjeni položaja. Precizno izoštravanje ključno je pri snimanju snimki izbliza, stoga isključivo praćenje lica može biti nedovoljno. Umjesto toga, pokušajte prijeći na jednu točku izoštravanja i postavite je iznad oka najbližeg fotoaparatu.
5. Poboljšajte zamućenje pozadine
Za portretiranje kućnih ljubimaca uobičajeno je najbolje upotrebljavati širok otvore blende, jer će snimke imati plitku dubinsku oštrinu, a pozadina se ne izoštrava. Za blagdanske snimke poput ovih široki otvor blende donosi još jednu prednost – neizoštrena svjetla na božićnom drvcu pretvaraju se u prelijepe zamućene točke. Zamućenje je jače s većom udaljenošću kućnog ljubimca i drvca, stoga kućnog ljubimca udaljite što je moguće više. Primjenom dulje žarišne duljine također možete pojačati zamućenje, zato pokušajte zakoračiti unatrag i zumirajte objektivom.
6. Dodavanje zamućenja u prednji plan
Uz izostavljanje izoštravanja pozadine, nešto zamućenja možete dodati i u prednji plan. Pokušajte božićnu rasvjetu držati ispred objektiva i potražite otvor za snimanje. Pod pravim kutom možete ostvariti prelijepo neizoštrena svijetla područja koja okružuju objekt te dodati dubinu prizoru.
7. Spustite se
Bez obzira snimali vi svoje kućne ljubimce ili prijatelje, snimanje objekta na razini očiju pomaže uspostaviti vezu i promatrača postavlja na istu razinu. Dakako, kod portretiranja to može značiti puzanje po podu kako biste se dovoljno spustili, no tako bolje prikazujete gledište kućnog ljubimca.
Zasigurno ćete se jako zabaviti pokušavajući snimiti savršenu snimku – čak i ako vaš kućni ljubimac nije uvijek spreman na suradnju. Nije važno pokušavate li portretirati životinju za Božić ili u neko drugo doba godine, to je odlična mogućnost za vježbanje tehnike i poboljšanje fotografskih vještina.
Napisao James Paterson