Snimanje fantastičnih svjetlosnih linija koje pokazuju kretanje zvijezda izazov je, ali svladavanje tehnike moguće je praćenjem nekoliko jednostavnih koraka. Počnite tako da pronađete Sjeverni pol, a to lako možete učiniti s pomoću aplikacije za zvjezdanu kartu na pametnom telefonu. Smjestite se tako da je Sjeverni pol (ili Južni pol ako ste na južnoj polutki) bude središnja točka fotografije, a upotrebom duge ekspozicije dobit ćete kružni uzorak oko središnje lokacije. Imajte na umu da je prilikom svakog snimanja s dugom ekspozicijom važno upotrebljavati stativ kako bi se izbjeglo zamućenje uslijed pokreta.
Zvijezde ne emitiraju mnogo svjetla pa upotrebljavajte visoku ISO vrijednost (800, 1600 ili višu) za snimanje jasnih tragova zvijezda. Snimite nekoliko eksperimentalnih snimaka prije nego što pokušate upotrijebiti dugu ekspoziciju, jer se povećanjem ISO vrijednosti povećava i količina šuma na snimci.
Iako zvijezdama treba 24 sata za puni krug na nebu, izgled efekta punog kruga zvjezdanih tragova može se postići s dugom ekspozicijom od oko 60 do 90 minuta. Ako snimate na sjevernoj polutki, lociranje zvijezde Sjevernjače (lat. Polaris) na noćnom nebu dat će vam referentnu točku oko koje će izgledati kao da se zvijezde okreću.
Najmanja brzina zatvarača na mnogim fotoaparatima je 30 sekundi pa ćete trebati postavku ekspozicije Bulb u ručnom načinu rada (M). To vam omogućuje da održite zatvarač otvorenim koliko god želite. Postavite izoštravanje na beskonačno i kad budete spremni, isprobajte ekspoziciju od približno 30 minuta. Zatim ponovo pregledajte snimku. Možda će vam trebati nekoliko pokušaja – i malo strpljenja – ali s vremenom ćete postići zadovoljavajuće rezultate.
Druga je opcija kreiranje videozapisa noćnog neba s ubrzanim protokom vremena. Mnogi fotoaparati tvrtke Canon, među kojima su Canon EOS R6, EOS R5 i EOS 90D imaju način snimanja videozapisa s ubrzanim protokom vremena s pomoću ugrađenog intervalometra. Postavite fotoaparat na stativ i podesite brzinu zatvarača od približno 20 sekundi ili više, a sukladno tome podesite otvor blende i ISO (f/4 i ISO640 obično daju dobre rezultate). Napravite probnu snimku i pregledajte rezultate te izvršite sve potrebne promjene postavki ekspozicije. Zatim podesite intervalometar na uzastopno snimanje svakih nekoliko minuta.
Ukupno vrijeme snimanja niza ovisit će o tome koliko želite da traje videozapis noćnog neba s ubrzanim protokom vremena, kao i o broju sličica u sekundi. Na primjer, niz sa 60 snimaka pri brzini snimanja od 30 fps rezultirat će videozapisom s ubrzanim protokom vremena u trajanju od dvije sekunde.
Dobro napravljen videozapis zvijezda s ubrzanim protokom vremena može biti fantastičan, jer izgleda kao da se nebo postupno okreće pred vašim očima. Ako imate sreće, ili planirate snimanje tako da se poklopi s kišom meteora, zvijezde padalice prolazit će kadrom, što će uljepšati galaktičko čudo. Saznajte kako profesionalci snimaju ovaj nevjerojatni nebeski spektakl u našem vodiču za fotografiranje kiše meteora*.
Napisao Matthew Richards
*Dostupno na određenim jezicima.
Adobe i Photoshop registrirani su zaštitni znakovi ili zaštitni znakovi tvrtke Adobe u SAD-u i/ili drugim državama.