MAKRO FOTOGRAFIJA

Otkrijte skriveni svijet kukaca

Otkrijte tajne živote sićušnih stvorenja uz savjet stručnjaka za fotografiranje izbliza Pierrea Anqueta.
Krupni plan smeđeg pauka koji skače.

„Prije nego što sam se počeo baviti makrofotografijom, iskreno nisam bio veliki obožavatelj kukaca“, kaže francuski fotograf Pierre Anquet. „No sada ih smatram vrlo lijepima ako se odvoji vremena da se pogledaju izbliza.“

„U početku sam snimao pejzaže i portrete, ali onda sam pogledao video američkog makrofotografa Thomasa Shahana, i to je bilo to: jednostavno sam se zaljubio u makro“, kaže on.

Nevjerojatni krupni planovi mogu se činiti kao područje iskusnih fotografa s najskupljim kompletom opreme, ali zapravo se mogu postići s raznim budžetima. Možete eksperimentirati s izoštravanjem izbliza objektivom koji ste dobili uz fotoaparat prije nego prijeđete na namjenski makroobjektiv.

1. Snimajte kreativne krupne planove s pomoću objektiva koji ste dobili uz fotoaparat

Bogomoljka visi s lista.

Za makrosnimanje nije riječ o tome koliko ste blizu objektu, nego o razinama povećanja. „Ako želite snimati krupne planove, ali ne možete priuštiti makroobjektiv, ovim objektivom za zumiranje možete snimiti neke doista zanimljive snimke“, kaže Pierre. Snimljeno modelom EOS 90D s objektivom EF-S 18-55mm f/4-5.6 IS STM pri 55 mm, 1/3200 s, f/5,6 i ISO640. © Pierre Anquet

Iako pravi makroobjektiv pruža nevjerojatno povećanje, standardno zumiranje omogućuje izoštravanje dovoljno za odlične snimke većih kukaca.

„Za ove snimke našao sam vrstu bogomoljki koja se zove Empusa“, objašnjava Pierre. „Približno su dugačke 3 – 4 cm, što znači da sam mogao ispuniti cijelu snimku s pomoću objektiva Canon EF-S 18-55mm f/4-5.6 IS STM. Najveći će izazov biti približiti se kukcu dovoljno da se snimi fotografija. Preporučujem da se probudite rano, jer su u zoru manje aktivni.“

Objektivi EF-M 28mm f/3.5 Macro IS STM i EF-S 35mm f/2.8 Macro IS STM imaju ugrađena prstenasta makrosvjetla koja zanimljive i kreativne svjetlosne efekte, koji su prije bili domena profesionalaca, stavljaju u ruke početnika.

Kao alternativna metoda upotrebi automatskog izoštravanja, Pierre postiže maksimalno povećanje zumiranjem objektiva na najveću žarišnu duljinu, prebacivanjem na ručno izoštravanje i okretanjem prstena za izoštravanje dok ne bude na minimalnoj udaljenosti izoštravanja, a zatim nježno pomiče fotoaparat prema natrag i naprijed kako bi se objekt dobro izoštrio.

Pierre preferira snimanje bez stativa, ali oni mogu biti korisni za makrosnimanje jer je svako podrhtavanje fotoaparata naglašeno. „Preveliki su i smetaju. Objektiv od 18 – 55 mm savršen je za snimanje iz ruke jer je vrlo malen, a stabilizator slike doista je koristan.“

2. Odaberite 1:1 s makroobjektivom

Krupni plan narančasto-smeđeg pauka na grani.

Pierre je upotrijebio objektiv EF-S 60mm f/2.8 Macro USM za fotografiranje pauka koji skače: „Bio je manji od bogomoljke, ali to mi je omogućilo da obuhvatim više okruženja na snimci.“ Snimljeno modelom EOS 90D s objektivom EF-S 60mm f/2.8 Macro USM pri 1/250 s, f/8 i ISO500. © Pierre Anquet

Krupni plan bogomoljke koja visi na grani.

Pierre je za neke od svojih fotografija upotrebljavao kombiniranje izoštravanja. „Najveći broj snimaka koje sam snimio za jedno kombiniranje izoštravanja bio je 28. Bogomoljka je bila na grani, a ja sam htio izoštriti cijelog kukca. Snimanjem mnogo snimaka i pomicanjem fotoaparata, mogao sam izoštriti glavu, noge i tijelo.“ Snimljeno modelom EOS 90D s objektivom EF-S 60mm f/2.8 Macro USM pri 1/250 s, f/9 i ISO200. © Pierre Anquet

Kompaktan, izuzetno oštar objektiv kao što je Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro USM odlična je polazna točka za makrofotografiju. Daje povećanje u prirodnoj veličini (1x) kad je postavljen na minimalnu udaljenost izoštravanja, što znači da će detalji biti izoštreni na senzoru fotoaparata u istoj veličini kao i u stvarnosti.

Jedna stvar koju treba uzeti u obzir kod snimanja izbliza je da je dubinska oštrina vrlo mala. Upotrebom manjih otvora blende, kao što su f/11 i f/16, povećat će se dubinska oštrina, ali i smanjiti količina svjetla. To dovodi do manjih brzina zatvarača, što može rezultirati zamućenom snimkom ako se fotoaparat ili objekt pomakne.

Kako biste to spriječili, možete povećati ISO kako biste smanjili vrijeme ekspozicije. „Kod modela EOS 90D mogu ići do ISO2000 bez ikakvih problema. No snimku trebate ispravno eksponirati – ako ekspoziciju pokušate poslije povećati u softveru, dobit ćete mnogo šuma.“

Krupni plan glave rogatog cvrčka na kojoj je kapljica vode.

Pierre preporučuje da se za povećanje od 3-5x upotrebljava Speedlite. „Glavno svjetlo i dalje je sunce“, kaže on. „No bljesak daje malo više kad je u pitanju isticanje objekta.“ Snimljeno modelom EOS 60D tvrtke Canon (naslijedio ga je EOS 90D tvrtke Canon) s objektivom Canon MP-E 65mm f/2.8 1-5x Macro Photo i bljeskalicom Speedlite 430EX II pri 1/250 s, f/10 i ISO400. © Pierre Anquet

Kombiniranje izoštravanja popularna je tehnika koju makrofotografi upotrebljavaju za povećanje dubinske oštrine. To uključuje snimanje niza identičnih snimki i ručno mijenjanje položaja izoštravanja za svaku od njih. Izoštrena područja svake snimke zatim se mogu kombinirati u softveru kako bi se kreirala oštrija fotografija.

EOS 90D tvrtke Canon ima ugrađenu značajku podešavanja izoštravanja koja automatski snima snimke potrebne za kombiniranje izoštravanja u softveru Canon Digital Photo Professional. „Lako je uz vježbanje“, objašnjava Pierre. „Ja odaberem način rada kontinuiranog snimanja, ručno podesim izoštravanje najbližeg dijela objekta i zatim polako pomičem fotoaparat bliže kukcu dok okidam niz snimki.“

3. Dalje od prirodne veličine uz specijalizirani objektiv

Krupni plan pauka koji skače na tlu.

Canon MP-E 65mm f/2.8 1-5x Macro Photo jedinstveni je objektiv koji vam omogućuje snimanje objekata pri povećanju do 5x u prirodnoj veličini. Snimljeno modelom EOS 90D tvrtke Canon s objektivom Canon MP-E 65mm f/2.8 1-5x Macro Photo pri 1/250 s, f/9 i ISO800. © Pierre Anquet

Makro snimka lica bogomoljke.

Objektiv MP-E 65mm vrlo je svestran, oduševljen je Pierre. „Pri povećanju od 1x možete ispuniti kadar većim kukcem kao što je leptir ili cvrčak, a zatim možete prijeći na povećanje od 5x i snimati vrlo male kukce.“ Snimljeno modelom EOS 90D tvrtke Canon s objektivom Canon MP-E 65mm f/2.8 1-5x Macro Photo pri 1/160 s, f/8 i ISO2000. © Pierre Anquet

Precizno izoštravanje ključno je prilikom rada s tako velikim povećanjem od 5x jer će se sve pogreške jednako povećati. Kako bi se osigurala točnost prilikom fotografiranja kukaca, Pierre je pratio snimku na velikom stražnjem zaslonu fotoaparata EOS 90D tvrtke Canon. „Mogu zumirati ručno i vidjeti koji je točno dio izoštren“, kaže on. „Najprije okrenem prsten na objektivu kako bih podesio povećanje, zatim se približim objektu i kad na zaslonu vidim da je savršeno izoštren, snimam.“

S makrofotografijom možete početi snimanjem objekata kod kuće, bilo da se radi o uzorku na tepihu ili kućnoj biljci na prozoru prije nego što prijeđete na snimanje detaljnih snimki kukaca.


Napisao Marcus Hawkins

Slični proizvodi

Slični članci